YÜKLENİYOR . . .

TEMASSIZ ÖDEME NEDİR?

Temassız ödeme, herhangi bir ödeme aracıyla temas etmeden yapılan ödeme işlemidir. İşlem sırasında kullanıcı temassız ödeme özelliği olan kartını veya telefonunu pos cihazına yakın tutar, herhangi bir temas olmadan ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

25
Nisan
temassizodeme

Temassız ödeme, herhangi bir ödeme aracıyla temas etmeden yapılan ödeme işlemidir. İşlem sırasında kullanıcı temassız ödeme özelliği olan kartını veya telefonunu pos cihazına yakın tutar, herhangi bir temas olmadan ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu işlem kartın üzerinde yer alan anten ve POS cihazı üzerinde yer alan okuyucunun radyo frekansı dalgaları üzerinden sağlanmaktadır. Her kartın kendine ait bir temassız ödeme limiti bulunur ve sadece bu limite kadar temassız ödeme yapılabilir.

Hem daha kolay hem de daha hijyenik olması nedeniyle temassız ödeme günümüzde oldukça tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Bu yazımızda temassız ödemenin sağladığı avantajları ve temassız ödeme yöntemlerini anlatacağız. Keyifli okumalar!

Temassız Ödemenin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Temassız ödeme nasıl yapılır? Sorusunun cevabını yukarıda vermiştik. Şimdi ise temassız ödemenin sağladığı avantajlara değineceğiz. Temassız ödemenin sağladığı başlıca avantajlar şunlardır:

  • Temassız ödeme yapmanın ilk avantajı kısa sürede ödeme işleminin tamamlanmasıdır. Şifre girmekle uğraşmadan saniyeler içinde ödemeyi gerçekleştirmek satıcı ve müşteri açısından rahatlık sağlamaktadır.
  • Temassız ödemenin sağladığı bir diğer avantaj ise hijyen unsurudur. Özellikle koronavirüsten sonra dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biridir hijyen. Bu nedenle her gün yüzlerce kişinin dokunduğu hiç de hijyenik olmayan cihazlara dokunmadan temassız bir şekilde ödemeyi gerçekleştirebiliriz.
  • Temassız ödeme oldukça güvenli bir ödeme yöntemidir. Kredi kartı ile yapılan işlemlerde kartın kopyalanması veya bilgilerinizin çalınması gibi bir durum söz konusuyken; temassız ödeme işleminde kimseye bilgilerinizi ve kartınızı vermeden ödemeyi sağlayabilirsiniz.
  • Temassız ödemede kartınız hep elinizde kaldığı için kartı unutma ya da kaybetme gibi durumlarla karşılaşma ihtimaliniz azalır.

Temassız Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Temassız ödeme işlemi 5 farklı şekilde gerçekleştirilebilir:
Kredi Kartı ile Ödeme
Kredi kartı ile temassız ödeme yapabilmek için hem kartın hem de POS cihazının temassız özelliğinin olması gerekir. Eğer kredi kartınızın temassız özelliği olmasına rağmen temassız ödeme yapamıyorsanız, temassız ödemeyi açmaları için bankanıza başvurmalısınız
kredikartiodeme

NFC ile Ödeme
NearFieldCommunication kısaltması olan NFC, Türkçe anlamıyla Yakın Alan İletişimi’dir. Bir tür kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi temelde, NFC standartlarına uyumlu elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlar. Günümüzde yeni çıkan her telefonda ve bunun yanı sıra birçok android telefonda bu özellik bulunur.
Kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın mobil uygulamasını kullanarak telefondan temassız ödeme yapabilirsiniz. Kartınızı yanınızda taşımaya gerek kalmadan ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

QR Kodu ile Ödeme
QR kod ile temassız ödeme işlemi NFC ile ödeme işlemiyle tamamen benzerlik gösterir. Yine bankanızın mobil uygulamasını kullanarak bu ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Uygulamadan QR ile ödeme seçeneğine girip POS üzerindeki kodu telefonda okutarak ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. qrkoduodeme

Link ile Ödeme
Link ile ödeme, genellikle e-ticarette kullanılan bir ödeme yöntemidir. Ödenecek olan tutar belirlenir ve link oluşturularak müşterinin telefonuna ya da e-posta adresine gönderilir. Bu sayede ödeme işlemi temassız bir şekilde sağlanır.

PaynetCepPos ile Ödeme
PaynetCepPos uygulamasını telefona kurarak telefonunuzu gerçek bir POS cihazı gibi kullanabilirsiniz. Bu uygulama müşterinizin kredi kartını tarayarak saniyeler içinde ödeme işlemini gerçekleştirir. PaynetCepPos ile POS cihazı taşımadan istediğiniz yerde ödemenizi alabilirsiniz.

Temassız ödeme hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Puan Harca platformu, tüm banka ve marka kartlarındaki puanları tek bir yerde toplayarak bakiyeyi görmenizi ve harcamanızı sağlayan bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz markaların kampanyalarına katılmak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç