YÜKLENİYOR . . .

SİZE EN UYGUN PARA TRANSFER ÇEŞİDİ HANGİSİ?

Para transferi, bir hesaptan başka bir hesaba para aktarma işlemine verilen isimdir. Günümüzde para transferinin birkaç yolu bulunmaktadır. Para transfer ücreti her banka için farklıdır fakat mobil bankacılık kullanılarak yapılan transfer işlemlerinde para transfer ücreti oldukça düşüktür.

27
Nisan
paratransferi

Son zamanlarda çok sık kullandığımız para transferinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve para transfer çeşitlerini bu yazımızda sizler için anlattık. Keyifli okumalar!

Para Transferi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Para transferi kişinin kendi hesapları arasında veya kendi hesabından başkasının hesabına para göndermesidir. Para transfer işlemleri banka şubeleri aracılığıyla, internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanılarak yapılabilir. Banka şubesine gittiğinizde çalışanlar sizden bazı bilgileri alarak transfer işlemini gerçekleştirirler fakat mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile bankaya gitmeye gerek kalmadan, çok kısa bir sürede yorulmadan işinizi halledebilirsiniz.

Para Transfer Çeşitleri Nelerdir?

Para transferi yapmanın birkaç yolu vardır. Bunların arasında en çok tercih edilenler havale ve EFT’dir. Bunlar haricinde yurtdışı ve yurtiçinde kullanılan farklı para transfer çeşitleri bulunur. Şimdi para transfer çeşitlerinin tamamını birlikte inceleyelim.
Havale
Havale aynı bankadaki bir hesaptan diğer hesaba para gönderme işlemidir. Aynı banka olduğu sürece kişinin kendi hesapları arasında veya başka bir hesaba havale yapılabilir. Havale ile para transfer işlemi banka şubelerinden ve internet üzerindeki dijital kanallardan yapılabilir. Havale işlemi günün her saatinde gerçekleştirilebilir. Bazı bankalar havale işleminde para transfer ücreti almaz. Diğer bankalarda da transfer ücreti, mobil bankacılık üzerinden yapılan transferlerde en azken şubelerde en fazladır.
paratransferi

EFT
Para transferi farklı bankalar arasında yapılacağı zaman EFT ile gerçekleştirilir. EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi’dir. Gönderici farklı bankadaki bir hesaba para gönderebildiği gibi yine kendisine ait farklı bankadaki bir hesaba EFT ile para gönderebilir. Başka bankadan ödenecek olan kredi kartı, fatura ve kira ödemeleri gibi ödemeler de EFT kullanılarak yapılabilir.
EFT, sadece yurt içinde geçerli bir işlemdir. İşlemler sadece Türk Lirası ile yapılır. EFT bankadan ve internet kanalları aracılığıyla gerçekleştirilebilir. EFT yapıldıktan sonra para, yoğunluğa bağlı olarak 30 dakika içerisinde diğer hesaba aktarılır. EFT ile para gönderme işlemi sadece banka tarafından belirlenen para transfer saatleri içinde yapılabilir. Hafta sonlarında veya resmi tatillerde EFT ile para transferi yapılmaz. Bunun nedeni EFT işlemlerinin Merkez Bankası tarafından kontrol edilmesidir.

FAST
FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi’nin kısaltmasıdır. FAST, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para transfer işlemini hızlı ve kolay hale getirebilmek için geliştirdiği yeni bir ödeme sistemidir. FAST ile mobil bankacılık kullanılarak farklı bankalar arasında 7/24 para transferi yapılabilir. FAST ile yapılan işlemlerde para transfer limitine dikkat etmek gerekir. Sadece 5.000 TL’ye kadar olan işlemlerde FAST kullanılabilir. paratransferi

Yabancı Para Transferi (SWİFT)
SocietyforWorldwideInterbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) ifadesinin kısaltması olan SWIFT, yurtiçi ya da yurtdışındaki banka hesaplarına döviz olarak gerçekleştirilen tüm para transferlerinde kullanılır. Her bankaya ait farklı bir Swift kodu bulunmaktadır. Kullanıcılar bu kodu kullanarak transfer işlemini gerçekleştirebilirler.

Western Union
Western Union, yurtdışına yapılan para transferlerinde kullanılır. Para göndermek için ilk olarak Western Union ile anlaşmalı olan bir bankada hesabınızın bulunması gerekir. Daha sonrasında banka şubesine giderek veya mobil bankacılık uygulamasını kullanarak yurtdışına para gönderebilirsiniz.

Para transfer çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Puan Harca platformu, tüm banka ve marka kartlarındaki puanları tek bir yerde toplayarak bakiyeyi görmenizi ve harcamanızı sağlayan bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz markaların kampanyalarına katılmak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç