YÜKLENİYOR . . .

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır? Dolandırıcılıktan Nasıl Korunulur?

Bildiğiniz üzere kredi kartları artık günümüzde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bu mucizevi icadı mağazada, restoranda, çevrimiçi alışveriş sitelerinde ve daha pek çok yerde kredi kartınızı kullanmanız mümkündür. Fakat özellikle son günlerde başka bir konunun üzerinde duruyoruz: kredi kartı dolandırıcılığı. Birçok art niyetli kişi, kredi kartlarını kullanarak dolandırıcılık suçu işlemekte ve insanların parasını almaktadır. Bundan dolayı kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları sayısı günden güne artmaktadır. Peki kredi kartı dolandırıcılığı nasıl yapılır?

15
Mart
 Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır? En Bilinen Yöntemler Nelerdir?

Telefon Dolandırıcılığı Dolandırıcıların çoğu telefon yoluyla insanları kandırmaya çalışır. Örneğin kendilerini banka personeli, polis veya savcı olarak tanıtırlar. Sonrasında kişinin adının terör örgütlerine karıştığın iddia ederek para, altın ya da banka bilgilerini talep eder.

ATM Dolandırıcılığı Dolandırıcılık suçu için bir diğer popüler yöntem ATM’lerdir. Pek çok dolandırıcı ATM’ler aracılığıyla kişilerin banka bilgilerine erişir. Örneğin bir sahte kart okuyucuyu ATM’ye takarak kart bilgilerini kaydedebilirler.

Sahte Web Siteler Kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları için en çok karşılaşılan diğer bir yöntem sahte web sitelerdir. Dolandırıcılar kurdukları sahte web siteleri aracılığıyla kart bilgilerine ulaşır. Bu web siteler güvenilir sitelere benzer şekilde tasarlandıkları için çoğu zaman fark etmek yoğun bir dikkat gerektirir.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı Sosyal medya da tabi ki dolandırıcılardan payını alanlar arasında yer alıyor. Örneğin sahte çekilişlerle sosyal medya kullanıcılarının bilgilerine erişip kartlarından para çekebilirler.

E-posta Dolandırıcılığı Dolandırıcıların kullandığı diğer taktik e-postalar yollamaktır. Mesela bir bankanın resmi bir e-postasını taklit ederek kişilerin kart bilgilerini isterler. Bu yolla bilgilerini kaptıran kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları hiç de az değildir.

Phishing Dolandırıcılığı Dolandırıcılar, kişisel bilgileri elde etmek için sahte web siteleri ya da e-postalar aracılığıyla phishing saldırıları yaparlar. Bu saldırılar insanları, kart bilgileri gibi hassas bilgilerini elde etmek için sahte bir web sitesine yönlendirilirler.

Saydığımız bu yöntemlerden her biri, dolandırıcıların insanları kandırmak ve paralarını almak için kullandıkları değişik tekniklerdir. Dolandırıcılıkla mücadele etmek istiyorsak, toplum bu yöntemleri bilmelidir ve bu tarz girişimleri fark etmek için her an tetikte olmalıdır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Karşısında Etkili Önlemler Nelerdir?

Kart dolandırıcılığından korunmak için yapmanız gereken ilk şey, kart bilgilerinizi her zaman güvende tutmaktır. Kartınızla bir restoranda, mağazada ya da başka bir yerde ödemenizi gerçekleştirirken, kart bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmamalısınız. Ayrıca, internetten alışveriş yaparken, güvenli bir site ve bağlantı üzerinden işlem yaptığınızdan emin olmanız gerekir.
 Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları, bankalarına anında başvurmalılar ve kartlarını iptal etmeliler. Ayrıca bankaya bu durumu bildirmelidirler. Bankalar çoğunlukla bu tarz dolandırıcılık durumlarına hızlıca yanıt verirler. Dolandırıcılık suçu karşısında müşterilerini korumak için gereken tüm aksiyonları anında alırlar.

Kredi kartı dolandırıcılığından korunmak için bir diğer şey, kart başvurusu yaparken dikkatli olmaktır. Örneğin sadece güvenilir bankalardan ve finansal kuruluşlardan kart başvurusu yapmalısınız. Ayrıca, kart bilgilerinizi de yine güvenli bir şekilde saklamanız ve özellikle tanımadığınız kişilerle paylaşmamanızı tavsiye ederiz.
 Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Kart Puanları İçin Son Tarihleri Sürekli Kontrol Edin

Son dönemlerde özellikle telefonlara gelen mesajlar, birçok vatandaşın para kaybetmesine neden oldu. Kendini polis, savcı, banka personeli gibi tanıtan kişilere kesinlikle güvenmemelisiniz. Çünkü unutmayın ki hiçbir kamu veya özel sektör çalışanı sizden SMS yoluyla kart bilgilerinizi ve paranızı istemez. Bundan dolayı orku unsurunu çok iyi kullanan dolandırıcılara karşı dikkatli olmalısınız. Adınızın kötü olaylara karıştığı iddialarında duygusal ve ani tepkiler vermekten kaçınmalısınız.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç