YÜKLENİYOR . . .

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Öderim?

Kredi kartı, pratik olması nedeniyle son zamanlarda ödeme işlemlerinde oldukça sık tercih ediliyor. Nakit para taşımadan tüm harcamalarda kullanılabilen bu kart hayatımızı kolaylaştırıyor. Kredi kartı ile yapılan harcamalardan sonra banka tarafından önceden belirlenmiş olan tarihe kadar kredi kartı borcunun ödenmiş olması gerekiyor. Bu yazımızda kredi kartı borcunu nasıl ödeyebileceğinizi, kredi kartı borcu öderken dikkat edilmesi gereken unsurları, kredi kartı borcunu ödemenin yollarını sizler için anlattık. Keyifli okumalar!

03
Haziran
kredi kartı borcumu nasıl öderim

Kredi Kartı Borcu Öderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanmanın birçok avantajı vardır fakat kredi kartını bilinçsiz bir şekilde kullanmak sizi zor durumlara sokabilir. Bu nedenle kredi kartı borcunu öderken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar:

  • Borcunuzun Tamamını Ödeyin

    Kredi kartı borcunu öderken bankanızın belirlediği belirli bir miktar vardır. Buna asgari ödeme tutarı denir. Asgari tutar son ödeme tarihine kadar mutlaka ödemeniz gereken minimum tutarı ifade eder. Asgari tutarı ödemek yerine, varsa geçmişe yönelik tutarınızın da tamamını ödemeniz ilerleyen dönemlerde zorlanmadan ödeme yapabilmeniz için daha doğru olacaktır. Ödemeniz gereken tutarın tamamını öğrenmek için kredi kartı borcu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Borcun tamamını ödeyecek durumda değilseniz o ay için ödenmesi gereken asgari tutarı ödeyerek daha sonrasında tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi borç biriktirmeden planlı bir şekilde harcama yapmanızdır.
    kredi kartı borcumu nasıl öderim

  • Son Ödeme Tarihini Geciktirmeyin

    Kredi kartı borcunuzu hesap kesimi tarihinden sonra son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir. Aksi takdirde borcunuzun üzerine faiz eklenmeye başlar. Borcu ödeyecek durumda değilseniz kredi kartı borcu yapılandırma işlemiyle bankanızla anlaşarak borcu taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Fakat kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu nedenle kredi kartı kullanırken harcamalarınızı son ödeme tarihinde ödeyebileceğiniz miktarda olacak şekilde düzenlemelisiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödemenin Yolları Nelerdir?

Kredi kartı borcu ödemenin birçok yolu vardır. Bunlar: banka şubeleri ile ödeme, internet bankacılığı ile ödeme, telefon bankacılığı ile ödeme, ATM’ler ile ödeme, otomatik ödeme talimatı ile ödeme ve PTT şubeleri ile ödeme olarak 6’ya ayrılır. Şimdi bu yollarla kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyebileceğinizi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Banka Şubeleri ile Ödeme

Banka şubesine giderek nakit parayla ya da başka bir hesabınızdan transfer yaparak borcunuzu ödeyebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Ödeme

Kredi kartı borcunuzu ödemek için bankanın internet sitesine veya mobil uygulamasına giriş yapmanız gerekir. İnternet bankacılığını ilk kez kullanıyorsanız giriş yapabilmek için öncelikle istenilen bilgileri girerek şifre alabilirsiniz. Daha sonra kredi kartı borç ödeme bölümünden borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı ile Ödeme

Telefon bankacılığı ile ödeme yapak istiyorsanız bankanızın müşteri hizmetleri numarasını aramalısınız. Sonrasında yönlendirmelere uygun tuşlama yaparak kredi kartı borcunuzu aynı bankada bulunan başka bir hesabınızdan ödeyebilirsiniz.
kredi kartı borcumu nasıl öderim

ATM’ler ile Ödeme

ATM’den borcunuzu ödemek için kredi kartınızı ATM’ye yerleştirdikten sonra kredi kartı borç ödeme seçeneğine tıklamalısınız. Ödemek istediğiniz tutarı seçip nakit parayı yerleştirdikten sonra ödeme işlemini tamamlamış olursunuz.

Otomatik Ödeme Talimatı ile Ödeme

Telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı kullanarak, kredi kartı borcunuzun ödenmesi için otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.

PTT Şubeleri ile Ödeme

Tüm bu yolları kullanarak kredi kartı borcunuzu ödeyebildiğiniz gibi PTT şubelerine giderek de kredi kartı borcunuzu nakit para kullanarak ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı borcu hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Puan Harca platformu, tüm banka ve marka kartlarındaki puanları tek bir yerde toplayarak bakiyeyi görmenizi ve harcamanızı sağlayan bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz markaların kampanyalarına katılmak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç