YÜKLENİYOR . . .

KREDİ ÇEKMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Kişiler ya da işletmeler finansal ihtiyaçlarını karşılamak, yatırım yapmak ve gelişebilmelerine yardımcı olacak diğer kaynaklarda kullanmak için krediye başvurabilir. Önemli bir finansal veri olan kredi herkesin bildiği ve bankaların en çok kullandığı ürünlerden biri olarak karşımıza çıkar.

05
Nisan
Puan Harca

Kişiler ya da işletmeler finansal ihtiyaçlarını karşılamak, yatırım yapmak ve gelişebilmelerine yardımcı olacak diğer kaynaklarda kullanmak için krediye başvurabilir. Önemli bir finansal veri olan kredi herkesin bildiği ve bankaların en çok kullandığı ürünlerden biri olarak karşımıza çıkar. Eğer sizde kredi çekmek istiyorum diyorsanız, kredi nasıl çekilir sorusuna cevap bulabileceğiniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi çekmek istiyorum diyen kişiler gerekli evraklarını toplayarak başvuruda bulunabilir. Peki, kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir? Süreç için gerekli belgeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Nüfus cüzdanı
 • Maaş bordrosu
 • İş yeri imza sirküsü
 • İkamet belgesi
 • Araç ruhsatı ya da faturası
 • Tapu fotokopisi
 • Ek gelir belgesi

Tüm bunlarla birlikte çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulan belgelerde de değişiklik görülebilir. Kredi çekmek için gerekli evrakları hazırlayarak, finansal durumunuzu belirleyerek, aylık ve toplam ödemelerinizi hesaplayarak kredi kullanmak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Puan Harca

Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi ihtiyacı olan kişilerin akıllarında sıklıkla kredi nasıl çekilir, sorusu belirir. Kredi çekmek için şartlar vardır. Kişiler belirlenen bu şartlar doğrultusunda kredi çekebilir. Kredi çekmek için şartlar sıralanmadan önce ilk olarak belgelenebilir bir gelirinizin olması gerekir. Bununla birlikte kredi çekmeye engel oluşturacak düşük kredi notu ise kredi çekebilmek için kesinlikle kredi notunun yükseltilmesi gereklidir. Kredi çekmek istiyorum diyen biri iseniz kredi çekmek için şartlar şu durumları kapsar,

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Yüksek kredi notuna sahip olmak,
 • Aylık geliri belgelemek,
 • İpotek durumunda eş rızasının yazılı onayını almak.

Şimdi gelin bu şartlara daha yakından bakalım.

18 Yaşını Doldurmuş Olmak

Herkesin bildiği gibi ülkemizde 18 yaşının altındaki herkes çocuk olarak kabul edilir. Bankalardan kredi çekebilmek için resmi olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız yani reşit olmanız gerekir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve KOBİ kredisi gibi farklı kredi türlerini çekebilmek için ilk olarak mutlaka bu şartı sağlıyor olmalısınız.

Yüksek Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi notu kişilerin finansal geçmişlerini gösteren karne değeri taşır. Önceki finansal durumlara göre şekillenen kredi notunun yüksek olması kredi çekmek istiyorum, diyen kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Geçmişte kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödediyseniz veya ödüyorsanız, yasal takibe alınmadıysanız kredi notunuz yüksek çıkar ve başvurunuzun onaylanma ihtimali de artmış olur. Puan Harca

Aylık Geliri Belgelemek

Bankaların ve kişilerin taleplerine göre çeşitlilik göstermekle birlikte çekilecek kredinin aylık ödemesinin yaklaşık iki katı bir gelire sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda halihazırda başka bir kredi ödüyorsanız ve yeni bir kredi için başvurmuşsanız bu durumda aylık gelirinizin daha yüksek olması gerekebilir. Tüm bunlara ek olarak mevcut gelirinizin geçerli bir belge ile belgelenmesi de kredi çekmek için şartlar arasında yer alır.

İpotek Durumunda Eş Rızasının Yazılı Onayını Almak

Kredi çekerken bazı varlıklar ipotek olarak verilir. Bu durumda eşinizin yazılı onayı gereklidir. Örneğin; kredi çekerken aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin/onay almanız gerekir. Aynı zamanda kefil göstermek durumunda kalırsanız, kefilden de eş rızası almanın yasal olarak bir zorunluluk taşıdığını da belirtebiliriz.
Sonuç olarak kredi çekmek için şartlar çeşitli durumlar doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda kredi nasıl çekilir, sorusu ile bilrikte genel olarak kredi çekme sürecinizde karşılaşabileceğiniz ve ihtiyaç duyabileceğiniz noktalara yer verdik. Keyifli okumalar dileriz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç