YÜKLENİYOR . . .

Kaçınılması Gereken 4 Kredi Kartı Tehlikesi

Kredi kartı kullanımı sağladığı avantajlar ve kullanım kolaylığı ile günümüzde en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alıyor.

24
Mart
Puan Harca

Kredi kartı kullanımı sağladığı avantajlar ve kullanım kolaylığı ile günümüzde en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alıyor. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte tüketicilerin online ödeme sistemlerine yönlendirilmesi kredi kartı kullanımını daha da arttırmış durumda.
Taksit seçenekleri, kampanyalar ya da puan sistemleri kredi kartı kullanıcılarına oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Ancak kredi kartı doğru şekilde kullanılmadığı takdirde ciddi finansal sorunlara yol açabilmektedir. Kredi kartının neden olabileceği bu sorunlar ile karşılaşmamak için ise kaçınılması gereken 4 kredi kartı kullanım alışkanlıklarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredi kartı limitinin doğru şekilde belirlenmemesi,
  • Kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde ödememek,
  • İhtiyaç dışında olması gerekenden fazla kredi kartına sahip olmak,
  • Sürekli asgari ödeme tutarını ödemek.

Kredi kartı kullanırken sizi bekleyen bu tehlikelere dikkat etmemek, ilerleyen zamanlarda finansal açıdan ciddi problemler yaşamanıza neden olabilir.

Kredi Kartı Kullanım Hatalarından Nasıl Kaçınılır?

Kredi kartınızı dikkatli ve doğru bir şekilde kullanıldığınızda hayatınızı oldukça kolaylaştıracak bir ödeme aracıdır. Bilinçli kredi kartı kullanımı ile karşınıza çıkabilecek birçok sorundan kendinizi koruyabilirsiniz.

Bilinçli kredi kartı kullanımı için ise öncelikle sizin için uygun limitli bir kredi kartına sahip olmalısınız. Böylece harcamalarınızı ihtiyacınız doğrultusunda, rahatça geri ödeme yapabileceğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında ise en önemli detay kredi kartı kullanımınızı düzenli bir şekilde takip etmek olmalı. Böylece ne kadar limitiniz kaldı, hesap ekstreniz ne zaman kesilecek ya da ay sonunda ne kadar ödeme yapmanız gerekiyor gibi birçok bilgiye hakim olursunuz. Bu durum da kredi kartı kullanım hatalarından kaçınmanızı sağlayacak en etkili yoldur. Kredi kartı kullanım hareketlerinizi düzenli bir şekilde takip etmek için ise Puan Harca uygulamasını kullanabilirsiniz. Puan Harca uygulaması kullandığınız kredi kartlarındaki bakiyeleri ya da puanları tek bir uygulamada görerek takip etmenize yardımcı olan dijital bir cüzdan uygulamasıdır. Puan Harca

Kredi Kartı Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartı kullanımının giderek artmasındaki en önemli nedenler sağladığı kolaylıklar ve avantajlardır. Ancak sağladığı bu avantajların yanı sıra dezavantajları da mevcuttur. Hatta bu dezavantajlar birçok kişinin kredi kartı kullanıma karşı çıkmasına neden olmaktadır. Kredi kartı kullanmanın dezavantajlarını ise şu başlıklar altında sıralayabiliriz:

Fahiş Faiz

Kredi kartı kullanımının en önemli dezavantajı dönem borcunuzun tamamını ödemediğinizde kalan borcunuz uygulanan fahiş faiz oranıdır. Dönem borcunuzun asgari ödeme tutarını ödeseniz bile kalan borcunuza da faiz uygulanmaktadır. Bu fahiş faiz oranlarından kurtulmanın tek yolu ise dönem sonunda ekstreniz yer alan ödeme miktarının tamamını son ödeme gününü geçirmeden ödemektir.

Yüksek Yıllık Ücretler

Kredi kartı kullanımının bir diğer dezavantajı ise bankanın sizden aldığı yüksek yıllık ücretlerdir. Yıllık ücret, kredi kartı kullanımınızdan dolayı sizden yılda sadece bir kere alınan bir ödemedir. Puan Harca

Düşük Kredi Limitleri

Bankaya kredi için başvurduğunuzda değerlemeye aldıkları ilk şey sahip olduğunuz kredi notudur. Kredi notu geçmiş dönem borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, mevcut borçlarınız gibi birçok finansal bilgi sonrasında oluşturulmaktadır. Kredi notunu belirleyen en önemli detay ise kredi kartı kullanım bilgilerinizdir. Kredi kartı ödemenizi geciktiriyorsanız ya da uzun bir süredir sadece asgari ödemesini yapıyorsanız bu durum kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır.

Upgrade’e Kapalı Kartlar

Çok sık seyahat eden kişiler için kredi kartı oldukça yaygın bir ödeme yöntemidir. Fakat kredi kartlarında upgrade de denilen kabin yükseltme gibi ayrıcalıkların bulunmaması oldukça büyük bir dezavantajdır.
Puan Harca ekibi olarak bu yazımızda kaçınılması gereken 4 kredi kartı tehlikesi hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Eğer sizde kredi kartı kullanım hatalarından kaçınmak istiyorsanız, tüm kartlarınızı tek bir ekrandan takip etmenizi sağlayan uygulamamızı mutlaka indirmelisiniz!

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç