YÜKLENİYOR . . .

EN İYİ KREDİ KARTI NASIL SEÇİLİR?

Kredi kartları son dönemlerde çok sık kullanılan kartlardır. Günümüzde sağladığı imkanlarla, kolaylıklarla kredi kartlarına yönelimler artmış durumdadır. Peki, en iyi kredi kartı nasıl seçilir? Şimdi sizler için hazırladığımız yazımızda bu konuya değineceğiz...

23
Ocak

Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı kullanmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz: Kredi kartı kullanmak nakit para taşımaktan daha güvenlidir. Genelde insanlar üzerinde nakit para taşımayı pek güvenli bulmazlar. Bu nedenle kart kullanımı özellikle son zamanlarda epey yaygınlaşmıştır. Nakit para ya da cüzdan taşındığında kaybolursa bulunma ihtimali ne yazık ki düşüktür. Ancak kart kaybolduğunda hemen bankanızı arayıp iptal ettirme şansınız vardır. Kredi kartı kullanmak sizlere puan kazandırır. Kredi kartından harcamalar yaptığınızda bu işlemlerden kredi kartınıza belli bir tutar puan olarak yansımaktadır. Ve sizlere harcamalarınız ek puan olarak gelmektedir. Bir diğer avantaj ise büyük bir harcama yapacaksınız ancak harcamak istediğiniz kadar nakitiniz yok. Bu noktada kredi kartları kullanabilir ve harcamak istediğiniz tutarı kredi kartı sayesinde aylara bölerek ödeyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı kullanmak genellikle ücretsiz hizmetleri de sizlere sunmaktadır. Kredi kartı kullanmak size seyahat sigortası, aracın yolda kalması durumunda ücretsin yol yardım hizmeti ve çeşitli restoranlarda ekstra indirim imkânı sağlar.

Kredi Kartı Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartı kullanmanın bazı dezavantajları da mevcuttur. Bunlar; Kredi kart borcunun çeşitli sebeplerle geciktirilmesi sebebiyle yüksek faizler ve cezalar ödenebilir. Bu nedenle kredi kartı kullanılırken borcun son ödeme tarihine dikkat etmek gerekmektedir. Kredi kartı kullanan kişiler bankadan bankaya değişmek üzere yıllık aidat ödemesi yaparlar. Genellikle bankalar kredi kartlarına kart yıllık ücreti yansıtır. Kart yıllık ücretine itiraz ederek kart yıllık ücretinin iptalini yapabilirsiniz. Ancak eğer gözünüzden kaçırırsanız kart yıllık ücreti ödemiş olursunuz. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız aidatsız kredi kartlarına yönelebilirsiniz. Kredi kartı kullanmanın bir diğer dezavantajı ise kredi kartı sahtekarlıklarının var olmasıdır. Kredi kartları POS cihazlarında ve ATM’lerde kullanıldığı kadar e-ticaret işlemlerinde de kullanılmaktadır. E-ticaret işlemlerinde kullanılırken kartınızın bilgilerinin alınmadığından ve güvenli sitelerde işlem yaptığınızdan emin olmalısınız.

Kredi Notunuzu Öğrenin

Kredi notu, yapmış olduğunuz tüm kredi geçmişiniz demektir. Kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takipler belli bir sisteme göre hesaplanarak kredi puanınızı ortaya çıkarır. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceler ve bu puan bankanın sizin hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

Hangi Türde Kredi Kartına İhtiyacınızın Olduğunu Belirleyin

Kredi kart seçerken hangi türde kredi kartına ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Çeşitli kredi kartı türleri vardır. Bunlar; Puan Veren Kartlar, Mil Veren Kartlar, Aidatsız Kartlar, Öğrenci Kartları ve Ticari Kartlardır. Hangi türde kredi kartına ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve bu doğrultuda seçimler yapın.

Doğru Sorularla Seçeneklerinizi Daraltın

Kredi kartı seçerken bankalardan sizlere sunulan pek çok alternatif olacaktır. Bu noktada kredi kartı seçerken doğru sorularla seçeneklerinizi daraltmanız çok önemlidir. Kredi kartından beklentileriniz neler, sizlere sağladığı imkanlar neler bunların hepsini değerlendirerek seçimini yapmalısınız.

Size En Yüksek Değeri Sunan Karta Başvurun

Kredi kartı seçerken kredi kartlarını pek çok yönden incelediniz ve bankaların sizlere sunduğu imkanları değerlendirdiniz. İncelemeleriniz sonucunda size en yüksek değeri sunan karta başvurunuzu yapabilirsiniz. En iyi kredi kartı nasıl seçilir? Başlığı altında kredi kartı seçimi ile ilgili detayları sizlerle paylaştık. Keyifli okumalar dileriz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç