YÜKLENİYOR . . .

Dijital Bankacılık Nedir?

Dijital bankacılık, birçok alanda olduğu gibi bankacılık alanında işlemlerin internet ortamına aktarılmış halidir. Bankada yapılan işlemlerin hemen hemen hepsinin uygulama veya web site üzerinden gerçekleştirildiği bu sistem kullanıcılara birçok avantaj sağlamaktadır.

29
Mart
Appcraft

İnsanlar eskiden basit bir işlem için bile banka kuyruklarında saatlerce sıra beklerken günümüzde dijital bankacılık ile zaman veya mekan fark etmeksizin bir iki tıkla işlemlerini halledebilmektedir.
Dijital bankacılık işlemleri web siteden veya bankaya ait mobil uygulamanın cihaza kurulmasıyla yürütülür. Kayıt aşamasını tamamladıktan sonra belirlediğiniz şifre ile istediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz. İstediğiniz işlemi, uygulamada aratarak ya da aşamaları takip ederek rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Mobil uygulama kullanılarak gerçekleştirilen işlemler bütününe mobil bankacılık denir. Uygulamayı akıllı telefon veya tablete yükleyerek uzaktan finansal işlemlerinizi yürütebilirsiniz.
Durmadan gelişen teknoloji ile dijitalleşen dünyada dijital bankacılık çok önemli bir yere sahiptir. Peki dijital bankacılığın avantajları nelerdir? Bu yazımızda sizler için anlattık. Keyifli okumalar!

Dijital Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

 • Zamandan Tasarruf Sağlama

  Dijital bankacılık hem banka çalışanlarına hem de müşterilere oldukça kolaylık sağlar. Banka çalışanlarının iş yükünü azaltırken müşterilerin sıra bekleyerek zaman kaybetmesini engeller. Yoğun geçen bir günde bile bankaya gitme ve sıra bekleme kaygısına girmeden çok hızlı bir şekilde istenilen işlem gerçekleştirilir.
  Appcraft

 • Dijital Banka Kartı

  İnternette alışveriş yapmak için veya herhangi bir yere ödeme yapmak için kullanılan dijital banka kartına mobil bankacılık aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Fiziksel olarak var olmayan tamamen sanal dijital banka kartınız için mobil bankacılık üzerinden başvuru yaptıktan sonra kartınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Üstelik istediğiniz zaman kartınızı kolayca kapatabilir veya yeni bir dijital banka kartı edinebilirsiniz.

 • Erişim Kolaylığı

  Dijital bankacılığın en iyi avantajlarından biri de erişim kolaylığıdır. Nerede olduğunuzun ya da saatin bir önemi olmadan internete ulaşabildiğiniz her yerde dijital bankacılık hizmetini kullanabilirsiniz. ATM aramakla ya da banka sıralarında beklemekle vakit kaybetmeden işlerinizi halledebilirsiniz.

 • Hesap Geçmişini Kontrol Etme

  Dijital bankacılık ile geçmişe dönük hesap hareketlerinize uygulamanın ‘’hesap geçmişi’’ kısmından ulaşabilirsiniz. Kişisel işlemlerinizi veya şirket hesabınızı kontrol edebilirsiniz. Bilgileri bir yere kaydetmeye gerek kalmadan istediğiniz tarihte hangi işlemleri yaptığınızı, ödemelerinizi, gelen ve giden tutarları görebilirsiniz.

 • Para Transferi

  Mobil bankacılık ile para transferi artık çok kolay! Hesaplarınız arasında havaleyaparak ya da başka bir hesaba EFT yoluyla para gönderebilirsiniz.
  Appcraft

 • Bildirim

  Akıllı telefonunuza ya da tabletinize mobil uygulamayı indirdikten sonra ayarlar bölümünden bildirim özelliğini açtığınızda hesaptaki hareketleriniz size bildirim olarak gelecektir. Bu sayede hesabınızda yapılan bir değişiklikten veya para transferinden anında haberdar olabilirsiniz.

Dijital Bankacılığın Türkiye’deki Gelişimi

Her sektörde olduğu gibi pandemiden sonra dijital bankacılığın kullanımı oldukça arttı. Bu nedenle bütün bankalar dijitaldeki yerini aldı. Dijital bankacılık üzerine çalışmalarını arttırdı. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’de akıllı telefon kullanımlarının artmasıyla 2011-2017 yılları arasında geliştirilen mobil bankacılık sistemi, 2020 yılında koronavirüs salgınıyla birlikte çok önemli bir ilerleme kaydetti.
Eskilerde internet üzerinden bir sorun yaşama endişesiyle dijital bankacılığa karşı olup bankaya gitmeye devam eden kişiler bile uygulamaların güvenlik altyapısının sağlamlığı ile ilgili bilinçlendi. Günümüzde ise hemen hemen herkes dijital bankacılığı kullanıyor. Banka hizmetlerine ve ürünlerine kolaylıkla ulaşabilmek herkes için muhteşem bir fırsat!
Dijital bankacılık hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Puan Harca platformu, tüm banka ve marka kartlarındaki puanları tek bir yerde toplayarak bakiyeyi görmenizi ve harcamanızı sağlayan bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz markaların kampanyalarına katılmak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç