YÜKLENİYOR . . .

BİRİKİM YAPMAK İÇİN EN ETKİLİ 5 ÖNERİ

Birikim yapmak hem toplumsal hem de bireysel gelecek için son derece önemli bir konudur. Nasıl birikim yaparım, diye düşünen kişiler için birikim yapmak uzun ve zorlu bir süreç gibi görünse de doğru adımlar atıldığı sürece sanıldığı kadar da zor değildir.

04
Nisan
Puan Harca

Para Biriktirme Amacın Nedir?

Birçoğumuz hayallerimiz, hedeflerimiz ve gerçekleştirmek istediğimiz gelecek planlarımız için birikim yapmak isteriz. Bu nedenle ilk olarak para biriktirme amacınızı net olarak belirlemelisiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta kapsamlı bir araştırma yapmak ve ilerlemek için bir yol haritası belirlemektir. Aksi durumda hedefler bir hayal olarak kalacaktır. Dolayısıyla hedefimize ulaşmak için nasıl birikim yaparım, bunun için nelerden tasarruf etmeliyim, hangi noktalara dikkat etmeliyim gibi tüm alanları düşündüğümüz bir hedefimizin olması son derece önemlidir. Para biriktirme amacının belirlenmesi aynı zamanda süreç içindeki motivasyonumuz üzerinde de etkili olacaktır. Bununla birlikte birikim yapmak neden önemli, diye düşünüyorsanız amaçlarınızı belirlediğinizde bu sorunun cevabı ile de açıkça karşılaşacaksınız. Çünkü amaçlarınıza ve hayallerinize ulaşmanın en etkili yolu birikim yapmakla başlar.

Peki, nasıl birikim yaparım ya da hangi noktalara dikkat etmeliyim, diye düşünüyorsanız işte birikim yapmak için tavsiyeler! Puan Harca

Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Birikim yapmak için tavsiyeler konusunda ilk adım gerçekçi hedefler belirlemektir. Ne için birikim yapacağınıza karar vermek süreç planlamanızı da yapabilmeniz konusunda son derece önemlidir. Eğer birikim yapmak için kendinizde gerekli isteği göremiyorsanız hayalleriniz bu noktada devreye girecek ve sizi harekete geçirici bir güç olarak işlevsellik kazanacaktır. Kendinize hedefler koyun ve düzenli olarak bu hedeflere ulaşmak için adımlar atın.

Gerçekçi hedefler koyarak adım adım hedeflerinize ulaştığınızı görmek sizi daha büyük birikim ve hayallere teşvik edecektir.

Günlük Bütçenizi Belirleyerek Bütçe Planınızı Oluşturun

Birikim planınızı yaparken günlük bütçenizi belirlemek süreç planlamanızda size yardımcı olacaktır. Bunun için giderlerinizi ve günlük harcamalarınıza göre planlamanızı yapabilirsiniz. Nasıl birikim yaparım, sorusu için sistemli bir cevap arıyorsanız vereceğimiz cevap planlama olacaktır. Harcamalarınızı ve önemli giderlerinizi planlayarak bir bütçe planı oluşturabilir ve atacağınız adımları daha somut bir şekilde görebilirsiniz.

Harcamalarınızı Yaparken Önceliğinizi Belirleyin

Birikim yapmak için tavsiyeler noktasında değinebileceğimiz bir diğer adım ise harcama yaparken önceliklerin belirlenmesi ve bu doğrultuda ilerlenmesidir. Harcamalarınızı yaparken önceliklerinizi belirlemeniz birikim için ayıracağınız miktarın da artmasını sağlayacaktır. Puan Harca

Ek Gelir İmkanı Oluşturmaya Çalışın

Yalnızca bir gelir imkanı ile birikim yapmak kişiler için son derece zorlayıcı olabilir. Bu noktada ek gelir oluşturmak birikimlerinize de destek olacaktır. Farklı alanlara yönelik ek iş alanlarını inceleyerek kendiniz için en uygun olanını belirleyebilir ve bu yönde ilerleyebilirsiniz.

Yatırım Hesabı Açın

Birikim için ayırdığınız parayı günlük kullanım hesabınızda tutarsanız, ay sonuna kadar bu parayı harcama ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Yatırım için ayrı bir hesap açmak paranızı harcamanıza da engel olacaktır. Özellikle uzun vadeli bir hesap açarsanız vade süreniz dolana kadar birikim için ayırdığınız parayı kullanmazsınız. Bankaların imkanlarını inceleyerek kendiniz için en uygun olan yatırım hesabını açabilirsiniz.
Bu yazımızda nasıl birikim yaparım ve birikim yapmak neden önemli sorularının cevapları ile birikim yapmak için tavsiyeler konusuna yer verdik. Hayatınızda adım adım bu tavsiyeleri uygulayarak hayallerinize ulaşmanızda köprü görevi üstlenecek birikimler yapmaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç