YÜKLENİYOR . . .

AÇIK BANKACILIK NEDİR?

Dijitalleşen dünyaya uyum sağlamak amacıyla sektörler gelenekselden dijitale geçiş yapıyor. Böylelikle dijital çağa ayak uydurularak kullanıcılara daha faydalı hizmetler sunuluyor. Her sektörde olduğu gibi finansal sektörde de bankalar müşterilerine daha çok fayda sağlamak amacıyla yenilikler yapıyor. Açık bankacılık da bunlardan biridir. Açık bankacılık (open banking), finans sektöründe temel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra müşterinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen bir bankacılık hizmetidir.

19
Mayıs
açık bankacılık nedir

Açık bankacılık, müşterinin tüm finansal bilgilerinin müşteri isteğiyle TPP (Third Party Provider) olarak adlandırılan üçüncü partilerle paylaşılması durumuna denir. Bu sistem sayesinde müşteriler kendi rızasıyla bankalar haricinde gerçekleştirilen işlemler için finansal bilgilerini paylaşabilir. Böylelikle sadece müşteri ve banka arasında gerçekleşen bilgi alışverişine üçüncü bir taraf da katılmış olur. Veriler bankalar haricinde ortak olan Fintech firmaları ile paylaşılır ve analiz yapılmak üzere kullanılır. Bu sayede tüm banka ve kredi hesaplarındaki veriler tek bir yerde toplanır, analiz yapılır ve müşteriye sunulur. Müşteri hesaplama yapmak zorunda kalmadan tüm bilgilerine tek bir yerden kolayca erişebilir.

Açık Bankacılık Nasıl Ortaya Çıktı?

Açık bankacılık kavramı ilk olarak 2015 yılında İngiltere’de ortaya çıktı. Kısa bir süre sonra Avrupa Birliği tarafından keşfedildi. Avrupa Birliği’nin ilgili kurumlarında konuşulup revize edildi. Açık bankacılığın temelini oluşturan yeni bir yönerge ile yeni bir strateji oluşturuldu. 2016 yılında İngiltere, ülkesindeki 9 bankayı açık bankacılık çatısı altında buluşturarak dünyada açık bankacılık sistemini uygulayan ilk banka oldu.

Türkiye’de açık bankacılık örnekleri ilk olarak 2020 yılında karşımıza çıkmıştı. 2020’nin Mart ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yayımladığı yönetmelikle altyapısı oluşturulmuştur.
açık bankacılık nedir

Açık Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Açık bankacılık; müşteriler, bankalar ve üçüncü parti uygulamalar arasındaki hareketliliği kolaylaştırması açısından oldukça avantajlı bir sistemdir. Bu sayede tek bir uygulama tarafından müşterinin finans kaynakları kolayca yönetilebilir ve analiz edilebilir. Bu sayede müşteriler kendileri için kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere doğrudan erişim sağlayabilir, parasını en doğru şekilde yönetebilir, borç ve ödemeler için daha fazla seçeneğe sahip olurlar.

Üçüncü parti kurumlarının geliştirdiği para gönderme, farklı hesapların hareketlerini görüntüleme ve daha birçok seçeneğe doğrudan ulaşabilmek müşterinin işini oldukça kolaylaştırır. Müşteri bu hizmetlerden faydalandıkça memnuniyeti artar. Bu durumda bankalar ve TPP’lerdeki kâr oranlarında olumlu artışlar gerçekleşir.
açık bankacılık nedir

Geleneksel ve Açık Bankacılık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Geleneksel bankacılık geçmişten bugüne belirli bir alanda kısıtlı olarak işlem imkanı sunar. Açık bankacılık ise tüm verileri bir arada görebilme, verileri işleyebilme ve dijital olarak müşteriye sunması açısından geleneksel bankacılıktan ayrılır. Geleneksel bankacılık kullanılarak yapılan işlemlerde hesaplamalar manuel olarak yapıldığı için zaman kaybı olur. Bununla birlikte açık bankacılığın sağladığı farklı avantajları da göz önünde bulundurursak: açık bankacılığın geleneksel bankacılıktan çok daha pratik olduğunu görebiliriz.

Günümüzde hemen hemen her kullanıcının birden fazla banka ve kredi hesabı olduğunu düşünürsek geleneksel bankacılık ile sadece aylık harcamalarını takip etmek isteyen bir kişi, bu işlem için fazlaca zaman ayırır. Manuel olarak hesaplama yaptığı için hesaplamalarındaki hata payı yüksektir. Açık bankacılık tüm hesaplamaları dijitalde yaparak müşteriye sunan bir sistemdir. Bu açıdan bakıldığında açık bankacılığın faydaları, geleneksel bankacılığa göre çok daha fazladır.

Açık bankacılık hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Puan Harca platformu, tüm banka ve marka kartlarındaki puanları tek bir yerde toplayarak bakiyeyi görmenizi ve harcamanızı sağlayan bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz markaların kampanyalarına katılmak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç