YÜKLENİYOR . . .

2022’DE DAHA İYİ FİNANSAL SAĞLIĞA NASIL SAHİP OLURSUNUZ?

Finansal sağlık; bireylerin gelir seviyesi ne olursa olsun finansal açıdan güvende olma durumunu, gelir gider dengesini korumayı ve akıllı finansal kararlar alma kabiliyetini içine alarak ani masraflara karşı hazırlıklı olma durumunu ifade etmektedir.

18
Şubat
Puan Harca

Finansal sağlık bireylerin bütçelerini koruması ve kontrol altında tutması açısından çok önemlidir. Peki, 2022 yılında daha iyi finansal sağlığa sahip olmak için neler yapılabilir? İşte bu sorunun cevabı ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin...

Finansal Sağlığınızı İyileştirmenin Adımları

Finansal sağlık çok önemli bir kavramdır. Herkes bu kavramın önemini bilir ve finansal sağlığını iyileştirmenin adımlarını arar. Finansal sağlığı geliştirmenin ve iyileştirmenin önemli adımları vardır. İyi ve güvenli bir yaşam sürmek iyi bir finansal sağlığa sahip olmaktan geçer. Herkesin finansal açıdan güvenli, özgür, sağlıklı bir yaşam oluşturabilmesi için iyileştirme adımlarını takip etmesi son derece önemlidir.

Harcamalarınızı İnceleyin

İyileştirme adımları içerisinde harcamalarınızı incelemek ve kontrol altında tutmak iyileştirme en önemli adımdır. Bazı kişiler harcamalarını takip etmekte zorlanırlar ya da bunu sıkıcı bulurlar ve paralarını nereye ve nasıl harcadıklarını bilmezler. Ancak bu son derece tehlikelidir. Finansal sağlığa kavuşmak ve finansal iyileşmeyi gerçekleştirmek için en kritik adım harcamalarınızı incelemektir. Bu incelemeleri bir deftere not alarak ve ay sonunda aldığınız notları değerlendirerek rahatlıkla yapabilirsiniz. Puan Harca

Yatırımlarınızı Gözden Geçirin

Hedeflerinizi belirlerken kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli hedeflere bölmek sizlere emin adımlarla yol almanızı sağlayacak püf noktalardandır. Bu püf noktaları en iyi şekilde uygulayabilmek için yatırımlarınızı gözden geçirmeniz gerekir. Kısa vadeli, uzun vadeli ve orta vadeli hedeflerinizi gerçekleştirmek ve bu hedeflere güvenilir şekilde ulaşmak için yatırımlarınızı planlayın ve bu planlar üzerine çalışın.

Parayı Farklı Yatırım Yollarına Kanalize Edin

Paranızı tek bir yatırım yollarına kanalize etmek finansal sağlık açısından çok da mantıklı değildir. Bütçenizi en iyi şekilde yönetmek istiyorsanız paranızı farklı yatırım yollarına kanalize etmelisiniz.

Borcunuzu Gözden Geçirin, Bütçenizi Yeniden Düzenleyin

Bazı dönemlerde yatırım amacı ile ya da farklı amaçlar doğrultusunda borç altına girebiliriz. Borç alarak daha büyük hedefler için çalışmalar yürütebiliriz. Bu noktada önemli olan borcu hemen kapatmaya odaklanmak olacaktır. Borcunuzu gözden geçirerek harcamalarınızı bu doğrultuda kısabilirsiniz. Borcunuzu gözden geçirip bütçenizi yeniden düzenleyerek borçlarınızı kapatabilirsiniz. Borçları kapatmak için gerçekleştirilen iki yöntem söz konusudur. İlk yöntem; borcunuzu en yüksek faiz oranı ile ödemeye odaklanma yöntemidir. Bu yöntem, zaman içerisinde sizi faiz masraflarından kurtaracaktır. İkinci yöntem ise en küçük bakiyeyle borcu ödemeye odaklanmak olacaktır. Bu yöntemde bakiye geri ödendikten sonra, bir sonraki en küçük bakiyeye sahip karta bu ödemeyi uygulayabilirsiniz. Tüm borçlar bitene kadar işleme devam edebilirsiniz. Puan Harca

Acil Durumlar İçin Para Biriktirin

Herkesin her zaman çok acil paraya ihtiyacı olabilir. Özellikle hastalık durumlarında ya da önemli bir yatırım yapmak istediğinizde acil olarak paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ve bunlar gibi ihtiyaç anlarında acil durumlar için para biriktirmek çok önemlidir. Hem bugününüzü hem de geleceğinizi garanti altına almak için para biriktirme işlemini yapabilirsiniz. Harcamalarınızdan tasarruf ederek bütçenizi kontrol altına almak sizlerin elindedir. Acil durumlar için ihtiyaç halinde kullanabileceğiniz para biriktirmeye hemen başlayın… 2022 yılında iyi bir finansal sağlık için çalışmalarınızı nasıl yürütmeniz gerektiğini sizlere yukarıda açıkladık. Siz de bütçenizi planlamak ve tasarruf içerisinde bir yıl tamamlamak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç