YÜKLENİYOR . . .

İNTERNETTEKİ GÜVENLİ ÖDEME ve ALIŞVERİŞİN ADRESİ 3D SECURE

Günümüzde internet üzerinden kredi ve banka kartıyla alışveriş yapmak oldukça yaygın. Kullanıcılar almak istediği ürünü ya da hizmeti bir iki tıkla alıyor ve ödemeyi sadece kart bilgilerini girerek halledebiliyor. İnternet üzerinden bir şeyler satın almanın ve kart bilgilerini internet ortamında kullanmanın oldukça yaygınlaştığı bu günlerde herkesin aklına takılan bir soru var: Kart bilgilerini internet mecrasında paylaşmak ne kadar güvenli?

5
Mayıs
3dsecurenedir

3D Secure kart bilgilerimizi internet ortamında kullanıp gönül rahatlığıyla alışveriş yapmamız için geliştirilen bir sistemdir. Bu yazımızda 3D Secure’nin ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve avantajlarına değindik. Hazırsanız başlayalım!

3D Secure (Güvenli Ödeme ve Alışveriş) Nedir?

3D Secure, web sitesi ve uygulama üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerde güvenliği sağlamak amacıyla, bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmaya denir. 3 boyutlu güvenlik anlamına gelen bu kavram, internet alışverişindeki üç tarafın (kart sahibi, web sitesi-işletme, banka) arasındaki bilgi akışını korur ve başkalarının girmesini engeller. Oldukça iyi bir güvenlik duvarına sahip olduğu için dünyada en çok tercih edilen güvenli ödeme sistemidir.

3D Secure Nasıl Çalışır?

Web sitesi ya da uygulama üzerinden ürün veya hizmet satın alırken ödeme aşamasında kart bilgilerimizin istendiği bir ekran çıkar. Kart bilgilerimizi doğru bir şekilde girdikten sonra sistem 3D Secure ekranına yönlendirir. Bazen site sahipleri 3D Secure sistemini doğrudan kullanmaz, ödeme ekranında bir seçenek olarak ekler. Eğer ekranda ‘’3D Secure ile öde’’ seçeneği bulunuyorsa 3D Secure’yi kullanabilmek için mutlaka bu seçeneği işaretlemeniz gerekir.

Sonrasında sistemde kartın kayıtlı olduğu cep telefonuna SMS yoluyla tek kullanımlık bir şifre gönderilir. Belirlenen süre içerisinde bu şifrenin girilmesi beklenir. Şifre gelmediyse veya belirlenen süre içerisinde girilmediyse ekran iptal olur, tekrar şifre istemeniz gerekir. Bu şifre kart sahibinin dışında kimseye gönderilmez. Bu sayede kartın başka birileri tarafından kullanılması engellenmiş olur. Gelen şifreyi doğru bir şekilde ve süresi geçmeden girdikten sonra ödeme işlemi tamamlanır. Daha sonrasında kart sahibi SMS veya e-posta ile alışverişe dair bilgilendirilir. 3D Secure ile yapılan tüm işlemler banka tarafından kontrol edildiği için son derece güvenlidir.
3dsecurenedir

3D Secure'nin Avantajları Nelerdir?

3D Secure sistemi, 3 boyutlu bir güvenlik duvarı ördüğü için oldukça avantajları olan bir sistemdir. Kart bilgilerinin çalınmasına izin vermez. Aynı zamanda çalıntı kartlarla yapılmaya çalışılan ödemeleri de engeller. Bunun sebebi 3D Secure sisteminde kart sahibinin telefonuna SMS ile şifre gönderilmesidir.

3D Secure sistemi her ne kadar kart sahibine avantaj sağlıyor gibi gözükse de işletmeler için de çok önemli bir sistemdir. Ödemeyi yapan kişinin kartın gerçek sahibi olduğu doğrulanır ve aynı zamanda işlemler banka tarafından kontrol edildiği için sonradan müşteriyle yaşanabilecek herhangi bir sorun engellenmiş olur.

3D Secure ile kullanıcılar herhangi bir sorun yaşamadan alışverişlerini yapabilmektedir. Çoğu zaman haberlerde karşımıza çıkan kart bilgilerinin kopyalanması veya çalınması gibi durumlara maruz kalmadan güvenli bir sistem içerisinde ödemelerini gerçekleştirebilirler. 3D Secure kavramını ilk defa duyan kişiler, 3D Secure nasıl açılır? Sorusunu sorabilir. Günümüzde internet alışverişine açık olan kartlar için ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Eğer kartınızın internet alışverişlerinde kullanılmaması gibi bir kısıtlaması varsa bankanıza başvurarak bu kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.
3dsecurenedir

3D Secure hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Puan Harca platformu, tüm banka ve marka kartlarındaki puanları tek bir yerde toplayarak bakiyeyi görmenizi ve harcamanızı sağlayan bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz markaların kampanyalarına katılmak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç