YÜKLENİYOR . . .

2022'de Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle pandemi döneminin etkisiyle farklılaşan ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak kredi kartı kullanımı da her geçen gün artıyor. Online alışverişlerin artması, birçok ödemenin artık dijital ortam üzerinden gerçekleştirilebilmesi ve nakit ödeme yerine kart ile temassız ödeme yapılabilmesi gibi özellikler kredi kartını kullanımını daha da cazip hale getiriyor

10
Mart
Puan Harca

Özellikle pandemi döneminin etkisiyle farklılaşan ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak kredi kartı kullanımı da her geçen gün artıyor. Online alışverişlerin artması, birçok ödemenin artık dijital ortam üzerinden gerçekleştirilebilmesi ve nakit ödeme yerine kart ile temassız ödeme yapılabilmesi gibi özellikler kredi kartını kullanımını daha da cazip hale getiriyor. Kredi kartı kullanımı her geçen gün artarken bankalar arasında da rekabet giderek artıyor. Bankalar, müşterilerinin bankalarına ait kredi kartını kullanması için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Hatta puan sistemi ile müşterilerinin kredi kartı kullanırken puan kazanmasını sağlıyor. Bu kampanyalar ve puanlar müşterilerin ihtiyaçlarına ve harcamalarına göre kredi kartlarına tanımlandığında ise kredi kartı en avantajlı ödeme yöntemlerinden biri haline geliyor. Siz de kredi kartının neredeyse bir zorunluluk haline geldiği günümüzde kredi kartı kullanımına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Yazımızda kredi kartı başvurusu yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan olan kredi kartı çeşitleri nelerdir ve kredi kartı başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir konuları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Kredi Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Bankaların mevcut ve potansiyel müşterilerinin ihtiyaçlarına göre düzenledikleri kredi kartı seçenekleri bulunmaktadır. Bu yüzden birbirinden farklı kredi kartı çeşidinden söz edebiliriz. Örneğin, öğrenciler için düzenlenen kredi kartları olduğu gibi sürekli seyahat edenlere özel olarak hazırlanmış kredi kartı çeşitleri de bulunmaktadır. Kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce kredi kartı çeşitlerine göz atarak sizin için en uygun kredi kartını bulabilirsiniz.

Puan Harca

Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi kartı kullanımı için öncelikle bankaya kredi kartı başvurusunda bulunmanız gerekir. Bunun için ise banka sizden belirlediği şartlara uygun olmanızı ve istediği evrakları sunmanızı bekler. Bütün bu şartları sağladıktan sonra bankaların online bankacılık uygulamaları üzerinden tek bir tıkla kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Kredi kartı başvurusu için gerekli olan şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Yaş Sınırı

Ülkemizde yasal olarak reşit olma yaşı 18 yaştır. 18 yaşın altındaki bireylerin imza yetkisi ve sorumluluğu ailelerindedir. Bu yüzden kredi kartı başvurularında istenilen ilk şartlardan biri 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bunun yanı sıra 18 yaşın altında kredi kartı sahibi olmak isteyenler ise ailelerine kredi kartına bağlı olarak düzenlenen ek kartı kullanabilmektedir.

Kredi Notu

Kredi notu, bankaların hem kredi hem de kredi kartı başvurularında değerlemeye aldıkları en önemli kriterlerden biridir. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi kartı başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır. Aynı şekilde kredi notunuz ne kadar düşük ise onayla ihtimali de o kadar düşüktür.

Puan Harca

Belgelenebilir Gelir

Kredi kartı başvurusunda aranan bir diğer şart ise düzenli bir geliriniz olduğuna dair bir belge. Banka belgelenebilir bir geliriniz olmadığı takdirde kredi kartı başvurunuzu onaylamayabilir. Aynı durum kredi kartı limitini arttırmak için de geçerlidir.

Borç ve Limit Durumu

Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz takdirde bankanın size bazı yaptırımları olacaktır. Bu yaptırımlar sonucunda hala borcunuzu ödemediyseniz banka sizi kara listeye alacaktır. Kara listede bulunan kişilerin ise kredi kartı alabilme ihtimali düşüktür. Diğer bir şart ise limit durumudur. Siz ne kadar miktarda limit için başvursanız da kredi kartı limitiniz sizin başvurunuz ve bankanın değerlendirmesi sonucunda belirlenecektir.

Puan Harca ekibi olarak bu yazımızda 2022’de kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, kedi kartı çeşitleri nelerdir ve kredi kartı başvuru şartları nelerdir soruları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kredi kartı başvurusu ve benzeri konular için sitemizde yer alan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Ayrıca Puan Harca uygulamasının telefonunuza indirerek bütün kartlarınızın bakiyelerini, puanlarını tek bir uygulamadan görüntüleyebilir, harcamalarınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç